Остров Бали

 
Бали – райският остров

Какво е Бали? За всекиго островът е нещо различно. За едни това са плажове и луксозни хотели, за други – възможност за сърфиране, за трети – тайнствено и духовно място, център на балийската култура, изкуство и занаяти. За четвърти… впрочем, няма смисъл да изброяваме всичко, защото трябва да продължим с екзотичната природа, невероятните гледки, местната кулинария, водопадите и вулканите, парковете на маймуните и птиците, кафеените плантации на най-скъпото кафе в света, националните фестивали и празненства, впечатляващите церемонии, СПА ритуали и още, и още…

Убуд – градът на изкуството

Ако отидете на Бали, няма как да подминете Убуд – градчето, в което сякаш са си дали среща всички майстори на острова. Тук са най-известните школи за всички видове изкуство – батик (ръчно рисувани с восък тъкани), дърворезба, каменоделство, грънчарство, златарство и пр. Бавният ритъм на живота, който е в пълна хармония с природата и невероятните гледки са вдъхновение за всеки майстор. Тук можете не само да е разходите из местния пазар на художествени занаяти, но и да надникнете в светая светих на всеки майстор – там, където той създава най-добрите си творби.

Островът на хилядите храмове

Никой не знае какъв е броят на храмовете на Бали, но според някои източници те са над 11 000. След като вече разгледахме най-интересните не самов Индонезия, но и в цяла Югоизточна Азия (Боробудур и Прамбанан), подхождаме много селективно, избирайки най-интересните и най-красивите от тях. Улувату, Пура Улун Дану Бератан и Танах Лот са трите храма, поразили въображението ни със своята красота, загадъчност и екзотично местоположение.
Пура Танах Лох е може би най-популярният храм в Бали, своеобразна визитна картичка на острова. Самите балийци го наричат „Храм на Земята в Океана“. По време на прилив миниатюрното светилище се превръща в остров, в който се разбиват вълните. Гледката е направо фастастична! Това е един от седемте свещени храма на морето, разположени така, че всеки следващ може да бъде видян от предишния. Храмовете защитават Бали от злите духове на океана, преграждайки им пътя.


Храмът Улувату, който също влиза в седмицата, е разположен на върха на скала, висока 70 метра. Това е мястото, където можете да се любувате на прекрасния залез на слънцето, което сякаш потъва в Индийския океан. По залез слънце тук можем да наблюдаваме и традиционния танц „кечак“, а всеки шест месеца тук се организират пищни тържества, ознаменуващи края на поредния 210-дневен балийски цикъл.


Храмът Улун Дану, чието пълно име е Pura Ulun Danu Beratan, е разположен на брега на езерото Бератан (Братан), в близост до едноименния действащ вулкан. Построен е в чест на богинята на благополучието и благоденствието, затова е традиционно място, където балийците идват да се помолят и да поднесат своите дарове.

В царството на маймуните


В Убуд се намират царството на маймуните и раят на пернатите. В първия парк маймуните са истински господари. Можете да ги видите навсякъде и във всяка форма – издялани от камък, направени от глина или пък от плът и кръв, разхождащи се без притеснение из алеите, просейки и нахално издърпвайки от ръцете ви храна. Толкова са безцеремонни, че една от тях бръкна в страничния джоб на панталона ми, търсейки скрити вкусотии. Не, не не ги хранят, напротив – в парка ще видите много депа със сладки картофи и царевица, които щедро биват раздавани на маймуните. Но друго си е да изпросиш нещо или направо да си го откраднеш! Ако пък не намерят храна, могат да издърпат от ръката ви телефона, да грабнат шапката или очилата, затова внимавайте!


Вторият парк е убежище на пернати от различните краища на Азия. Най-многобройни са папагалите, които с удоволствие позират за снимка, за радост на посетителите, и големи, и малки. В определени часове се организират и шоута, на които се демонстрират най-интересните обитатели.



Кафе, какао и ягоди

Просто задължително е да опитате най-скъпото кафе в света – лувак. Ако не го направите тук, в Европа едва ли ще имате друга възможност. В лондонския Хародс, например, цената на килограм варира между $225 to $10,910 за килограм, в зависимост от това дали е култивирано кафе или диво и в зависимост от опаковката. Не е чудно, че цената на чаша кафе тръгва от 50 евро в луксозните заведения, които могат да си го позволят.
В заведенията в Индонезия то също не е без пари, затова отиваме при извора – във ферма, в която то се произвежда. Освен, че можем да дегустираме различни видове кафе, ще можем и да видим как се обработва и изпича и да си изберем онова, което най-много ни харесва. Главно действащо лице във веригата за производство на това кафе е малко животинче с тъжни очи, наречено мусанг или палмова цивета (paradoxurus hermaphroditus). Процесът на производство на най-изисканото кафе в света не е никак изискан: циветата изяжда кафеените плодове, които се подлагат на обработка в стомаха и червата от специален фермент, образувано от циветата. След това биват изхвърлени от организма, измити, изсушени и изпечени. Освен кафе опитваме и няколко вида чай и какао. Разнообразният асортимент обаче съвсем не прави пазаруването по-лесно.



Пясък, вятър и вода

За да сте доволни от плажната си почивка, трябва да попаднете на правилното място. Ако искате да сте на обширен пясъчен плажи да можете да се изкъпете в морето, трябва да отидете в Нуса Дуа – мястото, което се асоциира с най-луксозните хотели на острова.
Ако сте запален сърфист, има няколко миниатюрни плажа, които не са подходящи за печене и плуване, но са отлични за сърфинг.
Ако сте любители на подводното плуване, най-подходящо е да отидете в северната част на острова, там, където водата е най-чиста и прозрачна, плажовете по-малко населени, а курортите са запазили местния си колорит.
Съседните острови Ломбок и Гилис – незасегнати (или не много засегнати) от цивилизацията кътчета, където животът все още следва традиционния си ритъм.

Към програмата за Бали