Отранто, Пулия

 




Отранто е без съмнение един от най-очарователните градове на Пулия. Той привлича с бурната си история, впечатляваща крепост, прекрасни мозайки в катедралата, тесни улички с множество магазини и заведения, красиво крайбрежие с рибни ресторанти, пясъчен плаж и кристално чисто синьо море.

Местоположението му в най-югоизточната част на Италия е предпоставка за влияние от Изтока. Това обяснява облика на града, който напомня много на Корфу. Тук е най-тясната част на Адриатическо море. Разстоянието между Балканския и Апенинския полуостров е само 70 километра. Това обуславя двустранното културно влияние от векове.

По време на Римската империя Отранто бил важно пристанище с многонационално население – гърци, голямо еврейско малцинство, арменци, славяни. От тук са тръгвали много римски военни походи на изток. За известно време Отранто даже е превъзхождал Бриндизи. Местоположението на града е предпоставка да бъде измежду първите завладени от турците при нашествието им в Южна Италия. Това се случва през юли 1480 година. Турската флота, състояща се от 150 кораба и 18 000 войника, изпратена от Мохамед II към друга цел, е отклонена от една буря и достига бреговете на полуостров Саленто при Отранто. Обсадата на града трае две седмици. Крепостната стена, издигната на морския бряг не успяла да защити града. Независимо, че е бил част от Венецианската република, градът не получил навременна помощ и паднал под ударите на турската флота. Всички мъже над 15 години били избити, а жените и децата взети в плен, за да бъдат продадени в робство.

800 оцелели се барикадирали в катедралата. Гедик Ахмед Паша поискал от тях да приемат исляма, за да се спасят. Жителите на Отранто не приели и били обезглавени. Днес черепите им се намират в костницата на катедралата, а през 1771 година с папски декрет те са обявени за 800-те мъченика от Отранто. Катедралата, завършена през 1088 година била превърната от турците в джамия. Тя била богато украсена с иконописи от 11-ти век. Всички те били изстъргани от стените от завоевателите и безвъзвратно загубени. Само три икони на Богородица останали незасегнати – турците не посмели да посегнат на тях. За щастие прекрасните мозайки на пода са запазени. Те са създадени в периода 1163 – 1166 година. Представляват три алегорични композиции, разположени върху площта на целия катедрален под. В тях се преплитат сцени и образи от Светото писание, легендите за Александър Македонски и за Крал Артур, зодиакални знаци. Тези мозайки са прекрасен пример за смесицата в Отранто на древногръцката, византийската и нормандската култури.

Местоположението на Отранто е от значение и за най-новата му история. След падането на Берлинската стена през 1997 година множество лодки и малки корабчета превозват албанци до Отранто. При един от тези нелегални превози загиват най-малко 57 човека на възраст от 3 месеца до 69 години. И днес на пристанището може да се види един катер, с който са пътували албански имигранти и който сега е превърнат в паметник.

В Отранто човек може да се разходи из прекрасните улички, да си купи местни подправки и сувенири, да похапне в уютните ресторантчета в центъра или по крайбрежните улици, да се попече на пясъчния плаж и да поплува в Адриатическо море и да посети историческите паметници.




Почивка в Италия, ПУЛИЯ- хотел Grand Hotel dei Cavalieri 4*

Почивки в Пулия 2018

Почивка в Пулия, Италия-Degli Argouti Club Resort 4* с полет от София, 7 нощувки