Израел и Йордания - общи впечатления

 
И ето ,че дойде време да споделя своите впечатления от организирана екскурзия до Израел и Йордания.
В края на септември изпълних своя дългогодишна мечта , която се оказа съвсем лесно постижима.
Събрахме се на Терминал 2 три часа преди полета каквито са изискванията на Ел Ал.
Наредихме се на опашка пред гишетата за чек – ин . За разлика от останалите компании Ел Ал са оградили пространството и всеки пътник минава на интервю преди чекиране на багажа . Разпитваха подробно за целта на посещението , място на работа , за имената на колегите , кому е било нужно да посещавам ОАЕ , с кого живея и.т.н. Вече за израелците съм отворена книга. Последва рутинно чекиране , проверка на ръчен багаж и паспорт.
По време на контрола ни информираха ,че полетът има около час закъснение заради погребението на Шимон Перес .
В крайна сметка към 15.00 ч кацнахме на летището в Тел Авив. Полетът е около 2ч.30 мин. Там имаше доста голямо забавяне на багажа , но нали сме вече в Израел ,чакаме търпеливо до лентите докато ползваме безплатния нет на летище Бен Гурион.

Взехме си багажа и ни натовариха на автобус към Йорданската граница . Израелската страна на границата трябваше да минем най-късно в 18.30.
Към 18.20 хванахме последния влак , така да се каже , дадоха ни по едно синьо листче , нещо като входна виза валидна три месеца . С удоволствие бих останала три месеца в Израел. До Йорданската страна трябваше да освободим израелския автобус и да се прекачим на шатъл . Слязохме от автобуса с багажите , които подредихме чинно под навес. Проверката на паспортите мина леко на не много натоварена опашка , зад служителите молитвени килимчета , готови за използване . Отправяме се към проверка на ръчния багаж на лента като на летището в тясна мрачна кабинка , чиито обитатели са двама - забрадена тъмнокожа дама с детето си . Служителите по кабинките до бариерата похапваха , прегладнели след тежкия ден.
Първи впечатления от Йордания. Движим се около 60 км по долината на едноименната река , след това пейзажът се променя към планински. Името на страната означава „ река , която минава през долината “ или „ река от високо към ниско място“ .


Докато се движим екскурзоводът ни запознава с някои факти – в Парламента има квота за жени, квота за християни и.т.н . В Йордания има 12 общини , всяка със своя столица , най-голямата е разбира се Аман. Йордания е транзитна страна по пътя на керваните . Приходите ѝ са 30 % от туризъм , а останалите около 3 – 4 милиарда от помощи от Саудитска Арабия. Доколкото разбрах едно време хашемитите са отстъпили територията на арабите, а арабите от своя страна са поели ангажимент да помагат . Въпреки това Йордания е в дългове заради електрическа енергия. Има проекти за навлизане на норвежки соларни системи , които да облекчат ситуацията . По пътя съзирам продавачи на грънци и бакър , но най - изумителната за мен гледка е спрял тир , пред който шофьорът е извадил килимчето и се моли .



Пристигаме в хотела в Аман на около 3 километра от Новия център. Стария център за съжаление не успях да видя , тъй като не било препоръчително да се разхождаме там вечер . Градът е разположен на хълмове и къщите са каменни, белият цвят преобладава.
Направи ми впечатление ,че доста места приличат на строителна площадка . Дори около къщите в скъпи квартали гледката не е красива . Движим се по оживени улици , задръствания , спорове за паркиране , доста боклуци . На няколко места по тротоарите забелязвам сушилка за пране с кърпи , които събират прах и слънце . Оказват се фризьорски салони , които изкусително приканват клиентите да освежат вида си .





Израел есен и Коледа 2018

Израел-древност и съвремие


Екскурзия до Йордания с полет от Варна