Израел, Йерусалим и Витлеем

 
Гробът на Дева Мария се намира в долината на Седер, близо до Йерусалим, в гръцката православна църква “Успение Богородично“, изградена от кръстоносците върху византийска базилика построена от императрица Елена през 326 г.. (Някой съвременни писатели смятат обаче, че Дева Мария е погребана в град Ефес. Но основните източници като Дионисий Ареопагит, свети Герман, патриарх Константинополски, свети Андрей Критски, Йоан от Солун, Иполит от Тива и свети Йоан Дамаскин, посочват, че тя е погребана в Йерусалим). През вековете тя е била разрушавана многократно, но гробницата е останала незасегната. През 1130 година кралица Мелисанда, дъщерята на крал Балдуин Втори я е възстановила. Спускаме се по каменно стълбище в слабо осветено пространство . Усещането е специално както подобава и на мястото. Няколко жени от групата не са подходящо облечени и на входа търговци настойчиво им предлагат да си купят шалове. Помагаме им кой , с каквото може. Чакаме на опашка, за да се поклоним пред иконата на “Св. Богородица Йерусалимска “. Смята се ,че тук са погребани също и майка ѝ и баща и както и Йосиф. Мюсюлманите почитат също това място, като казват, че е гробницата на майката на техният пророк Иса (Иисус) и в Корана се споменава, че по време на своя нощен полет Мохамед видял светлина идваща от гробницата на Мария.

Пристигаме в палестинската автономия Витлеем , отделена с висока стена с бодлива тел и пропусквателен пункт с бариера и голяма табела, че не се допускат израелски граждани. Витлеем ( Бейт- Лехем ) или “Градът на хляба“ се намира на около десет минути от Йерусалим. Надписи на арабски и глъчка . Явно са почитатели и на Италия - Италианска пекарна , кафе “Верона“ .

Следващият ден е толкова вълнуващ , че е трудно да се заспи.
След закуска се отправяме по Светите места. Минаваме през магазин да купим неща за освещаване – традиционен комплект със светена вода, земя, тамян, кръстчета (сребърни и от маслинено дърво ), свещи за пренасяне на Благодатния огън. Църквата на Рождество във Витлеем е един от обектите за посещение, но сутрин там има литургия и най-добре е да минем оттам след обяд . Речено – сторено.

Започваме от високо с гледка към целия град . Първо посещаваме Гетсиманската градина с Църквата на всички народи. Градината е красива и не много голяма със стари маслинови дървета. Едно от дърветата е посадено от папа Йоан – Павел II.





Продължаваме надолу. След проверка на чантите ни за оръжие се озоваваме на площада пред Стената на плача (Kotel Ma'aravi) със Западната страна на храма . Снимките са забранени, но ние “крадем” няколко преди да ни направят забележка . Религиозен местен човек се кара на някой от туристите, че нарушава спокойствието. Туристът се извинява. Група младежи пеят празнични песни. Подготвили сме бележки за Стената. Жените минават отдясно , мъжете отляво . Земята е обсипана с листчета , а жени от различни раси се молят над текстове от Тора .




Продължаваме към Виа Долороса – днес частично пазар в Арабския квартал. Арабският квартал, както се очаква, е цветен и ухае на подправки . Улиците са тесни, стъпаловидни и пълни с тълпи. Кипи оживление . Руснаци и украинци се задържат на значимите места по пътя, маркирани с римски цифри :
I – мястото на осъждането – сега мюсюлманско училище
II – мястото, където Исус е получил кръста, тук е “Църквата на кръста“
III – първо падане от кръста, увековечено от барелеф от бял мрамор
IV – Исус среща майка си - арменска църква, параклис “Скърбящата майка“
V – Симон помага на Исус да носи кръста
VI – Вероника попива потта
VII – Исус пада втори път
VIII – Исус утешава плачещи жени
IX – Исус пада трети път – Копската църква
X – Разпъват го - Голгота
XI – Приковават го
XII – Умира на кръста - Олтар на разпятието
XII - Свалят го от кръста / камък на помазването/
XIV – Божи гроб

Потокът ни повлича . И ето малка коптска църква с двама свещеници отпред. Наближаваме и последните спирки от Пътя - Голгота и Божи гроб (храм „Свето Възкресение“) За Голгота има две опашки – по-дълга , ако искаш да се докоснеш и по-кратка , ако искаш просто да погледнеш.
Към 12ч. се нареждаме на опашката за Божи гроб, украинци и руснаци се опитват да ни прередят под претекст , че са изгубили групата си. Към 14.ч се разнася слух, че спират посещението за 30 минути заради литургия. В 14.30 отвориха отново . В момента тече ремонт и входът е изместен от другата страна . Градусът на вълнение расте , приближаваме. И ето ни вече пред самия вход , вътре се събират около 4 - 5 човека . Свещеникът отпред ни подканя да не се бавим много . След една – две минути вътре сме приключили , станало е 15.00ч.
Отправяме се към мястото за освещаване – каменна плоча на пода .
Следва разходка из квартала с почивка за сок от нар и местни тестени сладости.
Границата между арабския и еврейския квартал е видима . Тишина , спокойствие , деца си играят по улиците без да вдигат шум. Пълен контраст. Все едно си в друг град . Арменският квартал също е по – мирен.
Следващият обект на нашата света разходка е мястото на Тайната вечеря . Днес джамия - празна зала с красиви витражи и желязна скулптура на маслинено дърво над гроба на цар Давид. Построена е от кръстоносците .
Връщаме се обратно във Витлеем за посещение на базиликата “ Рождество Христово.“ Православната църква неусетно прераства в католическа и образува комплекс над пещерата , в която е роден Исус Христос. Първият храм е построен е около 330 г. по заповед на Елена - майката на Константин над родното място на Спасителя. Тук се намира единствената икона на Богородица усмихната . Църквата е процес на реставрация по проект, финансиран от Арабски страни . На пода се виждат части от мозайки , а на фреска на стената се чете надпис “Сердика“. Католическата църква “Света Катрин “ е построена през 1881г. от францискански монаси. Пред входа е статуята на свети Йероним. В криптата се намират яслите на Рождението - тук е Витлеемската звезда , място за поклонение и освещаване и гробът на свети Йероним.
Обиколката приключва към 18.00 ч







Израел есен и Коледа 2018

Израел-древност и съвремие